За форума
Форумът „Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал“ цели да направи връзка между намаляващите нива в уменията за четене и редица обществени проблеми като пониженото качество на образованието, високия процент млади хора, неангажирани с учене или работа, намаляването на качеството на работната ръка, пониженото разбиране на причинно-следствените връзки между действията на отделния индивид и влиянието му върху средата, по-ниския интерес към участие в културния живот и намаления интерес към заемане на гражданска позиция по важни теми.
Тези фактори не само възпират хората да развият пълния си потенциал, но подпомагат разпространението на дезинформацията и липсата на умения за критическо мислене, което допълнително подкопава устоите на демокрацията.
Форумът е планиран като еднодневно събитие с международно участие, по време на което ще бъдат очертани проблемите в България в сферата на демокрацията, устойчивото развитие и човешкия капитал. Ще бъде изведена и връзката между влошеното качество на средата и грамотността.
С помощта на лекторите, гостите на форума ще се запознаят с ползите от инвестициите в грамотността от различни ракурси, ще се запознаят с добри практики от Финландия, Германия, Нидерландия и европейската мрежа за грамотност EURead.
В последния панел, представители на различни организации от България ще дискутират какви са стъпките, които трябва да бъдат предприети, за да се работи по всеобхватен план за решаване на проблемите в сферата на грамотността, а оттам – и във всички останали сфери на обществения живот.
Събитието е подходящо за мениджъри на компании, ръководители на правителствени и неправителствени организации, PR и HR специалисти, политически и икономически анализатори, финансисти, университетски преподаватели, специалисти в сферата на IT, търговията и иновациите, образованието, културата и др.
Участието във форума е безплатно. Регистрацията е задължителна.
Регистрация
Програма
9:00 – 9:30 | Регистрация |
9:30 – 10:00 | Откриване и поздравителни адреси |
Панел 1: Минало – Очертаване на проблемите в България, свързани с грамотността | |
10:00 – 10:15 | Андреас Шлайхер, ОИСР – видео |
10:15 – 10:35 | Популизъм и дезинформация в дигиталната ера
ас. д-р Илдико Отова, Нов български университет |
10:35 – 10:55 | Четене, разбиране, критично мислене – функционалната грамотност и устойчивото развитие
Надя Синигерска-Бохорова, Българска Мрежа на Глобалния договор на ООН |
10:55 – 11:15 | Представяне на Human Capital Index и данните за България
Чиро Авитабиле, Световната банка |
11.15 – 11.35 | Изводите от PIRLS за овладяването на четенето, образователните възможности и ролята на контекста
д-р Паулина Коршнакова, IEA (Международна асоциация за оценка на образователните постижения, Нидерландия) |
11:35 – 12:15 | Дискусия с панелистите и обобщение на проблемните области
Модератор: Светослав Иванов – bTV Media Group |
12:15 – 13:15 | Обяд |
Панел 2: Настояще – Преглед на добрите практики в Европа Приветствено слово от Н. Пр. г-жа Кирсти Похянкука, посланик на Финландия |
|
13:15 – 13:35 | Финландия: Програми за ранно детско четене и подходи за развиване на силни умения за четене
Емми Якьо, изпълнителен директор, Lukukeskus (Фински център за четенето) |
13:35 – 13:55 | Германия: Националният пакт за четенето в Германия
Томас Клайнебринк, Stiftung Lesen (Фондация „Четене“ – Германия) |
13:55 – 14:15 | EURead: Защо мрежите за грамотност могат да бъдат носителите на промяната в Европа
Даан Бийки, мениджър мрежа EURead и специалист направление „Гимназиален етап“ в Stichting Lezen (Фондация „Четене“), Нидерландия |
14:15 – 14:45 | Дискусия с панелистите и обобщаване на добрите практики
Модератор: Елица Кънчева, bTV Media Group |
14:45 – 15:15 | Кафе-пауза |
Панел 3: Бъдеще 2.0 – Инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал. Следващи стъпки | |
15:15 – 15:35 |
Пътеводтел из галактиката на българското GenZ Сибина Григорова, управляващ редактор на „Булевард България“ |
15:35 – 16:45 | Дискусия с представители на различни организации относно следващите стъпки за постигане на дългосрочна промяна на средата в България
Панелисти:
Модератор: Елица Кънчева, bTV Media Group |
16:45 – 17:00 | Кратко обобщение на форума и очертаване на следващи стъпки |
Участници
ас. д-р Илдико Отова
политолог, нов български университет
Илдико Отова е доктор по политически науки, носител на стипендията „Чарлз Мозер“ за високи постижения в областта на политическите науки и гражданска доблест, преподавател и програмен координатор на департамент „Политически науки“ в Нов български университет. Преподавателските и изследователските ѝ интереси включват въпроси, свързани с миграцията и бежанците, популизмаи екстремизма. Последните ѝ книги са „Миграция и популизъм в България“ (в съавторство) Routledge, 2021 г. и „Популизмите в България“, Парадигма, 2024 (в съавторство).
Чиро Авитабиле
световната банка
Чиро Авитабиле е старши икономист по образованието в Световната банка. Базиран във Виена, Чиро наблюдава развитието на проекти в сферата на основното и висшето образование в различни държави от европейския и централноазиатския регион. Той има публикации в научни списания и е съветвал правителства в Латинска Америка и Европа по въпроси за образователната и социалната политика. Преди това е бил старши преподавател в Университета в Съри. Получава докторската си степен по икономика от Университетския колеж Лондон и магистърска степен от Университета Помпеу Фабра в Барселона.
Надя Синигерска
Българска Мрежа на Глобалния Договор на ООН
Надя Синигерска е завършила Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и има 20 години опит в управлението на различни бизнес процеси и проекти в международна корпоративна среда. Последните 2 години, едни от най-предизвикателните, са в неправителствения сектор.
Преди да открие своето място в Българската Мрежа на Глобалния Договор на ООН, Надя е била част от стъкления екип на „Дружба Глазуъркс“, автомобилната индустрия в „СензорНайт“ („ЕПИК“) и енергията на „КонтурГлобал Марица Изток 3“.
д-р Паулина Коршнакова
Старши изследовател, IEA
Д-р Паулина Коршнакова e старши изследовател и съветник по връзките с партньори към IEA – Международната асоциация за оценка на образователните постижения. Тя отговаря за изследователските мрежи, ангажираността на партньорите и сътрудничеството за повишаването на изграждането на капацитета и споделянето на знания, които подпомагат развитието на иновациите и качеството в образованието. Д-р Коршнакова е редактор на поредицата издания „IEA Research for Educators“ и „IEA Teacher Snippets“.
Емми Якьо
изпълнителен директор на lukukeskus – Фински център за четенето
Емми Якьо притежава богат опит в областта на комуникациите. През 2015 г. е назначена като мениджър „Развитие“ във Финския център за четенето (Lukukeskus) и отговаря за въвеждането на програмата „Книжка в торбичка за всяко бебе, родено във Финландия“, която се радва на огромен успех. От 2022 г. е на позицията изпълнителен директор на организацията.
Емми Якьо е член на работната група на Глобалната мрежа за даряване на книги в първите години към EURead и е член на журито на Финландия в Наградата за литература на Европейския съюз. Тя е част от експертния съвет на фондация „Четене“ – България.
Даан Бийки
фондация „четене“ – Нидерландия / мениджър мрежа в EUREad
Даан Бийки изучава нидерландска литература в Утрехтския университет и започва своята кариера като гимназиален учител по „Нидерландски език и литература“. От 2008 г. работи във фондация „Четене“ – Нидерландия (Stichting Lezen) като експерт, отговарящ за програмите и проектите, насочени към гимназиите.
Даан Бийки е координатор на европейската мрежа EURead и е член на работната група към Глобалната мрежа за даряване на книги в първите години. Той е част от експертния съвет на фондация „Четене“ – България.
Томас Клайнебринк
старши мениджър по политическа комуникация, фондация „Четене“ – Германия“
Томас Клайнебринк изучава немски език и литература, журналистика и психология в Мюнстер и Виена. Стажувал е в медийния отдел на издателство „Айхборн“. Оттогава насам работи във фондация „Четене“ – Германия, като в момента заема позицията на старши мениджър по политическа комуникация.
Сибина Григорова
Управляващ редактор, Булевард България
Сибина Григорова е управляващ редактор и съосновател на сайта „Булевард България“. Има над 15 години опит като журналист, била е в ководещ на тв предаване, редактор в седмичник, но любовта и професионалният ѝ интерес са онлайн медиите. Обича да работи и да обучава млади хора. Част е от фондация „Три жени“ и от френския благотворителен проект на фондация Жан Ноел-Торел „Мечта на живота“.
Валентина Стоева
председател на фондация „четене“ / вицепрезидент на EURead
Валентина Стоева завършва Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин-Кирил Философ“. Бакалавър по „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистър по „Дипломация и международни отношения“ в НБУ.
От 2008 г. се занимава със стимулиране на четенето и развитие на функционалната грамотност. Основател е на фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“ и на едноименния уебсайт detskiknigi.com.
Носител е на званията „Посланик на библиотеките“ (ББИА) и „Рицар на книгата“ (АБК). Докторант по специалност „Теория на четенето“ в СУ „Св. Климент Охридски“, ФЖМК.
От юни 2024 г. е съпредседател на EURead.
гл. ас. д-р Виктория Бисерова
председател на сдружение „Книги и четене“ / издател
След дългогодишен опит като комуникационен консултант, Виктория Бисерова се посвещава на книгоиздателския бизнес. Основател е на издателствата „Ентусиаст“ и „Апостроф“. От 2012 г. управлява най-голямата книжарница в страната – Книжен център „Гринуич“.
Виктория Бисерова е инициатор на първата в Европа безплатна плажна библиотека през 2013 г. и на националната кампания „Стара хартия за нова книга“. Носител е на приза „Зелена личност на годината“ на b2b Media за 2022 г., а през 2023 г. получава сертификат за незабрава „Пазител на историята на Холокоста“, връчен от ОЕБ „Шалом“.
През 2023 г. основава сдружение „Книги и четене“, един от съучредителите на Националния пакт за четенето. Виктория Бисерова е главен асистент в катедра „Пресжурналистика и книгоиздаване“, СУ „Св. Климент Охридски“.
Спаска Тарандова
изпълнителен директор на фондация „Глобални библиотеки – България“
Спаска Тарандова е изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки – България”. Целият ѝ професионален опит е свързан с библиотеките, тяхното развитие и модернизиране. Специализирала е в САЩ и е част е международна група за иновации в публичните библиотеки (INELI) на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”.
Член е на Постоянния комитет на секцията „Публични библиотеки” на ИФЛА. Член е на УС на Българската библиотечно-информационна асоциация и на редколегията на списанието „ББИА онлайн”.
Тя е сред създателите на една от най-успешните кампании за насърчаване на детското четене – „Забавното лятно четене”. Активен участник в кампанията „Чети с мен” под патронажа на Президента на Република България Росен Плевнелиев. Инициатор е на стаята за ранно детско развитие в Столична библиотека в партньорство с ИКЕА България. Обучител с над 10-годишен опит.
Десислава Алексиева
председател на УС на асоциация „българска книга“
Десислава Алексиева е създател на културния център и книжарница FOX book café и на методология за ранно детско развитие чрез четене, издателка и председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“. Приоритет в работата ѝ е създаването на политики, които да подкрепят книгата, четенето и грамотността, насърчаване на четенето сред децата, окуражаването на родителите да четат повече, разширяването на достъпа до книги, култура и знание. Десислава Алексиева вярва, че книгите имат силата да променят бъдещето и живота на хората.
Яна Генова
Заместник-кмет по направление „КУЛТУРА, ОБРАЗОВАНИЕ, СПОРТ И МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ“, Столична община
Яна Генова е завършила специалност „Културология“ в Софийския университет „Климент Охридски“. Професионалното ѝ развитие в областта на културния мениджмънт започва през 1995 г. Работила е за български и международни организации и програми в сферата на книгата, културната периодика и превода. Основател на неправителствената организация „Следваща страница“ и на Къщата за литература и превод в София, съосновател на детската платформа за окуражаване на четенето www.knigovishte.bg, президент на борда на Европейската мрежа на преводаческите центрове RECIT. Има опит като експерт в Програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз, като съветник в Министерство на културата и член на работни групи, включително по изработването на стратегията „Културата и изкуствата – новата енергия за устойчиво развитие на София“ 2023 – 2033 г. Интересува се от теми като стратегическо планиране и измерване на общественото въздействие на културата и изкуствата.
Диана Андреева
координатор „Образование“, Национална мрежа за децата
Диана Андреева e координатор „Образование“ в Националната мрежа за децата. Завършила е психология в СУ „Св. Климент Охридски“, като е специализирала психология на развитието, културата и образованието.
Има повече от 15 г. опит като експерт, обучител и ръководител на проекти в неправителствени организации – Сдружение „Болкан Асист“, Форум Гражданско участие, WWF – България. Била е Ръководител „Обучение“ в програма „Глоб@лни библиотеки – България“, реализирана в периода 2009 – 2013 г., като в тази програма са обхванати над 900 библиотеки и са обучени повече от 3000 библиотекари от цялата страна. Диана е била и училищен психолог, преподавател по философия и гражданско образование и заместник–директор на столично училище.
Доника Ризова
директор „комуникации“, сдружение за модерна търговия
Доника Ризова е директор комуникации на Сдружение за модерна търговия, в което членуват големите търговски вериги в България. Преди да започне да разказва за успехите на бизнесите с кауза, Доника има своя собствена кауза. И тя е да накара децата да се влюбят в четенето. Автор е на фентъзи поредицата за дракончето Ринти (изд. „Мармот“), на историите за делфинчето Кая и лешоядчето Лъчко („Зелени Балкани“) както и на романа „Случайно в Майорка“ (изд. „Сиела“).
През годините на активната си журналистическа кариера е носител на награди за телевизионна журналистика „Златно перо“ на СБЖ, „Свети Влас“, „Българската Европа“ и др. за авторското предаване „Медиите on air”. Отличавана е за активната си позиция за насърчаване на четенето и за подкрепа на благотворителни каузи с приз „Златно сърце“ и др. През 2016 г. сп. „Грация“ я номинира за „Жена на годината“.
Светослав Иванов
журналист, телевизионен водещ, bTV
Журналистът на bTV Светослав Иванов е водещ на знаковото обзорно актуално предаване „120 минути“. Той е автор и на едни от най-значимите български документални филми за Близкия Изток от страни като Ирак, Афганистан, Иран, Либия, Палестина, Израел, Ливан и много други.
Носител е на множество престижни награди, сред които „Робер Шуман“ на Европейската комисия, „Златно перо“ от СБЖ и голямата награда за телевизионна журналистика „Свети Влас“ през 2024 г. Три пъти е обявяван за „Репортер на годината“ в bTV.
Завършил е Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалност „Журналистика“. Специализирал е в Организацията на Обединените нации в Ню Йорк и Женева. През 2023 г. е поканен да специализира в САЩ като част от International Foreign Leadership Program.
Светослав Иванов представя на зрителите на bTV ексклузивни срещи с хора от цял свят като Сесилия Саркози, Лех Валенса, Виктор Юшченко, Ахмет Давотоглу, бившият директор на ЦРУ Джеймс Уулси, бившият агент на КГБ Михаил Любимов, Рибал ал Асад, Ричард Брансън, Джордан Белфърт и много други. Негови статии са публикувани в някои от най-авторитетните печатни издания, сред които британския вестник „The Independent“, а негова лекция за формата TedX е включена в учебника по „Български език“ за 10 клас.
Автор е на две книги: „Там, където загинаха дърветата“ и „Чудовища и будители“, както и на множество документални филми, сред които: „Бегълци в Лондон“, „Пътят след София“, „Иран на Хомейни“, „Либия преди и след Кадафи“, „Защо тъгува Ратко Младич“, „Ромео и Жулиета от Близкия Изток“ и други.
Елица Кънчева
журналистка, продуцентка и авторка на репортажи, bTV
Елица Кънчева e телевизионен журналист на bTV, продуцент и автор на репортажи и видеоматериали на социални, образователни и културни теми.
Завършила е бакалавър „Френска филология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и специализира една година в Сорбоната, Париж. Завършва магистратура в Париж със специалност „Аудио-визуални индустрии“. Работила е във Френската национална телевизия за каналите France 3 и France 4 в отделите „Разпространение“, „Програма“ и „Автореклама“. В България нейният професионален път започва още по-рано, през 2008 година като водещ в БНТ на детското предаване „Яко“. В общественатателевизия участва като водеща също на детското музикално състезание „Феномени“ и младежкото предаване „Хах“.
Присъединява се към bTV през 2019 г. като репортер и продуцент на съботно-неделния сутрешен блок „Тази събота и неделя“. Интервюирала е редица емблематични личности като Джон Малкович, Мирей Матийо, Ал Бано и Ромина Пауър, Райна Кабаиванска, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова и много други. Била е автор в рубриката за личните любовни истории на звездите „Менделсон“. Създател е на рубриката „Роден край“, в който популярни личности ни развеждат из родните си места в България, като ни показват родните си къщи, роднини и приятели, завеждат ни на любимите им и съкровени места там. Създавала е видео материали за лайфстайл предаването „COOLt“, както е отразявала и знакови български и международни събития за bTV Новините и делничния сутрешен блок „Тази сутрин“.
През настоящия телевизионен сезон Елица Кънчева започва нова рубрика „Рестарт“ в предаването „Тази събота и неделя“, като в нея ще ни запознава с хора, които коренно са променили живота си и дават „рестарт“ на съдбата си. Елица участва на живо и в студиото на предаването с разказ за най-интересните актуални културни събития встраната. Носител е на награди за „Млад журналист“ на СБЖ, на фондация „Васа Ганчева“ и на Френския културен институт.
Организатори и партньори
Организатори
С финансовата подкрепа на
Събитието е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г.